Biznes

Czy rozwijanie firmy ma sens?

Marzeniem wielu małych przedsiębiorców jest zbudowanie dużej firmy i ostatecznie rozwinięcie jej do znacznie większych rozmiarów, by ostatecznie prowadzić naprawdę potężną działalność. W wielu przypadkach takie rozwiązanie nie ma jednak większego sensu. Dlaczego? Tutaj chodzi rzecz jasna o to, że większa firma jest nie tylko znacznie trudniejsza do prowadzenia i zajmuje więcej czasu, ale też jest znacznie większym ryzykiem z punku widzenia przedsiębiorcy. Chodzi tutaj mianowicie o to, że duży biznes wymaga ciągłego nadzorowania. Jeżeli więc chciałbyś założyć firmę jedynie w tym celu, aby rzeczywiście zbudować na jej podstawie potężne przedsiębiorstwo, to z pewnością trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy ciągłe zaangażowanie w życie firmy to dla Ciebie coś, co rzeczywiście chciałbyś robić.
Czasem znacznie wygodniejszym wyjściem jest jednak ograniczenie się do niewielkiego biznesu, ale podejmowanie jedynie tych ciekawszych wyzwań oraz zdobywanie takich zleceń, które rzeczywiście wydają się nam interesujące. Z oczywistych względów wówczas rezygnujemy poniekąd z części pieniędzy, które moglibyśmy zarobić, ale z drugiej strony – ograniczenie rozwoju powoduje, że nie pakujemy się w kredyty.
Warto więc zastanowić się nad tym, które z rozwiązań jest dla nas wygodniejsze i w której firmie czulibyśmy się bardziej swobodnie.